среда, 30 септември, 2020

Ова е храна за пушачи

Ако не можете да ги оставите цигарите или пак да го намалите нивниот број, овие намирници може да ви помогнат во намалување на штетните...

Кои деца се почувствителни на алергии

Децата родени наесен се почувствителни на алергии на храна и на болестите кои тие ги предизвикуваат, се посочува во ново истражување објавено во американскиот...

Со аспирин до снежно бели алишта

Кога еднаш ќе дознаете зошто ставањето на аспирин во вашата машина за перење алишта е препорачливо, ќе останете навистина изненадени. Овој совет ќе ви помогне...

Како да се чувствувате добро после породување

Породувањето претставува среќен крај на деветмесечниот период на развој на плодот во утробата на мајката. Тој чин ја прави новата мајка најсреќна на целиот...

Како бојата на намирниците влијае на здравјето?

Секоја боја на намирниците има различно дејство во организмот, сметаат експертите. Зелена боја Оваа боја е карактеристична за брокули, спанаќ, марула, кељ, јаболка и слично, а...

Која е ѕвездата меѓу зачините?

Ѕвездестиот анасон којшто се користи во кулинарството доаѓа од Кина, а е плод на азиско тропско дрво. Постои и јапонски ѕвездест анасон, којшто не...

За што е важен цинкот?

Цинкот претставува важен елемент за здрав имунитет. Недостатокот на цинк може да предизвика различни физиолошки промени и проблеми. Во некои истражувања се покажало дека...

Отстранете ја надуеноста со помош на овие намирници

Од сега па до крајот на зимата јадете печена или варена тиква кога ќе почувствувате надуеност… Тиква – Доаѓа сезоната на тиквата, па до крајот...

Вежбање во домашни услови или надвор

Вежбањето помага да останеме во добро физичко и ментално здравје. Зошто е многу важно да имате физичка активност во овој период? физичката активност ја подобрува...

Колку вода навистина ви треба?

На сите ви е познато дека водата ни е неоходна и најголем проблем е тоа што не ја пиеме доволно. Познато е дека потребни...

ПРОЧИТАЈТЕ

Кафето не го скратува животниот век

Добра вест за сите љубители на кафе. Шпански научници сметаат дека пиењето кафе (со или без кофеин) нема лоши последици врз организмот. Резултатите што научниците ги добивале...

Масти што се добри за вашиот организам

Добрите масти кои се составен дел од одредени намирници се многу корисни за нашиот организам. Тие го штитат нашето здравје и нè прават сити,...

Како да се ослободите од лошиот здив

Постојат многу причини за лош здив и сува уста, меѓу кои се пушењето и земање на одредени лекови. Оваа состојба освен што создава непријатен...

Намирници кои ќе ве направат среќни

Нашето расположение е резултат на работата на организмот и надворешните ефекти, чие гориво претставува храната. Токму затоа, не е ни чудно што одредени видови...

Пет работи кои му се случуваат на телото ако не ја сакате својата работа

Ако не ви се допаѓа вашата работа па дури и ја мразите, тоа може да предизвика не само лично незадоволство и фрустрации, туку и...