сабота, 16 јануари, 2021

Веганска компанија дава 56.000 евра за тримесечен пост

Веганска компанија му нуди на “најголемиот месојадец во Велика Британија“ можност да заработи 50.000 фунти (околу 56.140 евра), доколку стане веган на три месеци. Компанијата...

Пита од готови кори со праз и компири

Можете да ја послужите со јогурт или пак, ако држите до посното, со маслинки или кисели краставички. Потребно ви е: 3 поголеми компири Еден праз Масло Сол, бибер Едно пакување...

Зачини кои го подобруваат здравјето и ги чистат белите дробови

Бројни студии покажаа дека консумацијата на одредени видови храна и пијалоци му помага на телото да се ослободи од штетните материи во организмот. Овие се...

Правило 20 -20 -20, за заморени очи

Бидете свесни за заморот на очите. Ако поминувате многу време пред компјутер или гледате во телефон, може да заборавите да трепкате, а тоа може да...

Во оралната хигиена не го заборавајте и забниот конец

Оралното здравје започнува со чисти заби.Насмевката може да каже многу за вас, вашата личност, расположение, вашата чесност, но најмногу за вашето орално здравје. За...

Лековитата моќ на копривата

Копривата цвета од пролет до есен и е одличен додаток во тестенини, рижото и супи. Таа е многу лесна за подготовка и потребни и се...

Што треба да јадете за здраво срце

Здравјето на срцето бара избегнување на брза и преработена храна, но не само тоа. Со правилен избор на она што го јадете можете да...

Намирници за свеж здив

Проблемот со свежиот здив може да биде последица на некој расипан заб или некоја друга состојба во организмот. За да го спречите лошиот здив,...

Трик за супер брзо сушење лак на нокти

Дали ви се случило некогаш да ги излакирате ноктите, па со часови да се плашите да фатите нешто за да не го уништите лакот?...

Брускети со пармезан и печурки

Неодолива, вкусна и едноставна комбинација од потпечено лепче, пармезан и печурки. Потребни состојки: Еден багет 500 грама свежи печурки 100 грама пармезан Маслиново масло Лук Зачини Багетот исечете го на парчиња, премачкајте...

ПРОЧИТАЈТЕ

Сејтан или пченично “месо“

Сејтан претставува јадење направено од пченично брашно, богато со белковини, а познато е и како пченично “месо“. Станува збор за пченичен глутен што се добива...

Мешавина од зеленчук и мед за регулирање на крвниот притисок

Зголемен или намален крвен притисок може да претставува знак дека нешто не е во ред во организмот. Наместо да ги занемарувате овие знаци, консултирајте...

Храна што подмладува

Еве што треба да консумирате за да му пркосите на стареењето. Омега – 3 масни киселини Намирници што ги содржат овие киселини се пастрмка, лосос, бадеми,...

Кои се идеалните вежби и спортови според вашата крвна група?

Луѓето со крвна група АБ многу често доживуваат болки во мускулите и во зглобовите, особено по интензивни кардио вежби, така што лесната физичка активност...

Посна салата со грав

Гравот има исклучителна енергетска вредност, а ги содржи речиси сите есенцијални аминокиселини. Освен тоа, содржи и лецитин, како и минерали како калиум, калциум, железо, фосфор,...