понеделник, 1 јуни, 2020

Со овој едноставен трик јагодите ќе траат подолго

Јагодите знаат за брзо време да се расипат но тоа сега може да го промените благодарение на оваа состојка која ја чувате дома. Во еден...

Факти ЗА турското кафе

Иако денес љубителите на кафе можат да избираат најразлични видови и вкусови на кафе, сепак топлото, црно, турско кафе е класика сама по себе....

Како Меган Маркл се грижи за својата коса

Меган Маркл обрнува многу внимание на изгледот на својата коса, а една од работите што ја прави често е кратење на сувите врвови. Таа не...

Путер vs маргарин

Дали кога подготвувате нешто за јадење сте го поставиле прашањето, што е подобро – путер или маргарин? Добро е да знаете дека има разлика...

Трикови со кои ќе го задржите вашиот апетит под контрола

За време на изолацијата, движењето е минимизирано, а храната е нешто кон што сите посегнуваме кога поминуваме премногу време во куќата или се досадуваме....

Десет најдобри природни пробиотици

Кога ќе се спомнат пробиотиците, први мисли кои ни паѓаат на памет се јогурт и подобра дигестија. Но, јогуртот не е единствената храна во...

Храна што ѝ е непријател на проблематичната кожа

Доколку имате проблематична кожа, а не сте во пубертет, тоа значи дека или имате одреден здравствен проблем или пак неправилно се храните. Ови намирници би...

Колаген – состојка за здрав и младешки изглед

Колагенот се наоѓа во зглобовите, коските, мускулите, тетивите и во кожата, а по 25-та година од животот, телото го произведува во помали количини. Тоа...

Храна што не треба да ја јадете пред спиење

Ако имате проблем со несоница или тешко заспивате, тогаш обрнете внимание на храната што ја внесувате пред спиење. Овие намирници, одбегнувајте ги во вечерните...

Брусница – овошје што има моќ да уништува бактерии

Брусницата е природен антибиотик што ги уништува штетните бактерии во телото. Ова овошје може да спречи појава на инфекции на уринарниот тракт, а исто така...

ПРОЧИТАЈТЕ

Црешите ги “бришат“ брчките од лицето

Иако секоја природна брчка на лицето има своја “приказна“, сепак понекогаш постојат генетски или други фактори што го зголемуваат нивното “присуство“ на лицето. Ако сакате...

Што се случува кога ги “крцкаме“ прстите?

Секој од нас има по некоја навика што ја прави со прстите. Дали можеби сте од оние кои сакаат да ги “крцнат“ прстите и...

Зошто да го засакате темното чоколадо?

Ако сте  обожаватели на чоколадо, добрата вест е дека нема потреба да се воздржувате- доволно е само да го консумирате вистинскиот вид, имено најтемното...

Кои мириси ја подобруваат концентрацијата

Мирисите кои ги дишеме, може значително да влијаат на расположението и продуктивноста. Истражувањето на јапонската компанија за вкусови “Такасаго” покажува дека работниците имале помали грешки,...

Како природно да се ослободите од токсините во телото

Во текот на пролетните месеци, се будиме од “зимскиот сон“ и стануваме повеќе свесни за здравјето и изгледот. Затоа, доколку во изминатиот период сте...