сабота, 16 јануари, 2021

Уморни, малаксани или ве боли глава? Може ви недостасува овој минерал

Магнезиумот во нашето тело е поврзан со повеќе од 300 биохемиски процеси коишто влијаат нашето тело правилно да функционира. Бидејќи недостаток на магнезиум е...

Вегетаријански рецепт – ќофтиња од тиквички

Оние кои не се љубители на месото овој рецепт  е идеален избор за ручек. Подготовката е лесна и брза. Состојки: 1 поголема тиквичка 2 моркова ...

Намирници кои нутриционистите никогаш не би ги јаделе

Многу прехранбени производи се преполни со вештачки засладувачи, засилувачи на вкусови и состојки кои помагаат да се зачува долготрајноста на производот. Нутриционистите издвоија неколку вакви...

Бразилски орев – плод што изобилува со хранливи материи

Бразилските ореви се богати со селен, што е важен минерал за целокупното здравје на луѓето. Во само еден орев ја има целокупната дневна доза...

Направете си домашен ликер од лимон – Limoncello

Овој ликер од лимон потекнува од Италија, но не мора да одите до таму за да го пробате, бидејќи може да си направите и...

Лековитата моќ на убавите рози

Цветот на розите изобилува со витамини, етерични масла, шеќери, тианин, лимонска и винска киселина. Сирупот од цветот на розите служи за прочитување на крвта, ја...

Чоколаден колач со грав

Гравот е традиционално јадење на нашиве простори, меѓутоа најчесто го користиме како главно јадење. Но, една блогерка за храна во Австралија направи десерт во...

Што јадат Меркел, Путин и Трамп?

Политичари, државници, пратеници... се луѓе кои имаат голем број обврски во текот на својот мандат. За да останат здрави и фокусирани на работата би...

Неколку идеи за вегански појадок

Дури и ако не сте веган, важно е денот да го започнете со здрав појадок којшто ќе ви ја даде енергијата за денот што...

Вкусно, брзо и здраво – прокељ со брусница и ореви

Минијатурен, а толку моќен сојузник на здравјето. Прокељот е природен извор на протеини, растителни влакна, витамини. По својот изглед потсетува на минијатурна главица зелка. Прокељот...

ПРОЧИТАЈТЕ

Сејтан или пченично “месо“

Сејтан претставува јадење направено од пченично брашно, богато со белковини, а познато е и како пченично “месо“. Станува збор за пченичен глутен што се добива...

Мешавина од зеленчук и мед за регулирање на крвниот притисок

Зголемен или намален крвен притисок може да претставува знак дека нешто не е во ред во организмот. Наместо да ги занемарувате овие знаци, консултирајте...

Храна што подмладува

Еве што треба да консумирате за да му пркосите на стареењето. Омега – 3 масни киселини Намирници што ги содржат овие киселини се пастрмка, лосос, бадеми,...

Кои се идеалните вежби и спортови според вашата крвна група?

Луѓето со крвна група АБ многу често доживуваат болки во мускулите и во зглобовите, особено по интензивни кардио вежби, така што лесната физичка активност...

Посна салата со грав

Гравот има исклучителна енергетска вредност, а ги содржи речиси сите есенцијални аминокиселини. Освен тоа, содржи и лецитин, како и минерали како калиум, калциум, железо, фосфор,...