сабота, 6 јуни, 2020

КОКОСОВИОТ ШЕЌЕР – ЗДРАВА АЛТЕРНАТИВА

Ние луѓето понекогаш имаме многу предрасуди кон се она што е ново, и не сакаме да внесуваме нови производи во нашата исхрана. Но, не...

ЗДРАВИ НАПИТОЦИ ЗА УБАВ ПОЧЕТОК НА ДЕНОТ

Нашето секојдневие е исполнето со премногу обврски, дури забораваме да појадуваме, но не треба да заборавиме дека на нашето тело му треба сила за...

БИДЕТЕ КАКО БАМБУСОТ – ЕДНОСТАВНИ И ЈАКИ

Бамбусот е растение кое најчесто се одгледува во градините во источна Азија и Јапонија. Во Јапонија стеблата се употребуваат за изградба на куќи, мостови,...

КАРМАТА И НЕЈЗИНИТЕ ПРАВИЛА

Кога некоја личност ќе доживее неправеден удар во животот се прашува: Зошто јас? Што сторив? Зошто лоши работи им се случуваат на добрите луѓе? Овие...

НЕЗРЕЛА ДУХОВНОСТ

Многу често има нетрпеливост кон луѓето кои размислуваат поинаку, и кон оние кои се емоционално незрели. За незрела духовност прв знак е стравот, а...

ПРОНАЈДЕТЕ ЈА ВО СЕБЕ СВОЈАТА ДУХОВНА СТРАНА

Прифатете ја својата духовност и ќе се чувствувате посреќни, и ќе бидете помалку напнати. Посветете внимание на семејството, пријателите, кариерата, хобито... Пронајдете ја во...

ДУШАТА Е ДАВАТЕЛ НА ЖИВОТОТ

По дефиниција душата е давател на животот и движечки принцип кој е одговорен за самиот живот. Филозофите ја нарекуваат ,,иманентно дејствување на сите живи...

БОЖИЌНА ПОРАКА ОД ШРИ ШРИ РАВИ ШАНКАР

Ова време од годината е студено и природата е мирна и тивка. Потемно е и има сè помалку и помалку активност и на средина...

СО ФИТНЕС ЗА ПОДОБРО ЗДРАВЈЕ

Како фитнесот влијае на здравјето на луѓето и нивниот начин на живеење се разликува кај секој човек. Вежбањето влијае на три области од животот...

ПОЗИТИВНИ МИСЛИ ЗА ЗДРАВО ТЕЛО

 Хранете го вашиот ум со позитивни мисли и вашето тело ќе биде поотпорно на болестите. Старата поговорка вели: "Во здраво тело, здрав дух", а...

ПРОЧИТАЈТЕ

Спортски активности според крвна група

Крвната група е витален параметар за секој човек, но дали на тој начин може да се предодреди видот на спортски активности што најмногу одговораат...

Природни лекови за регулирање на притисокот

Високиот крвен притисок е ризик фактор кој не е проследен со некои посебни симптоми и токму затоа треба постојано да се контролира. Најдобар начин...

Рецепт за домашен чипс

Доколку сакате да си подготвите чипс во домашни услови, тогаш запишете го овој рецепт. Потребни состојки: Два компира Масло за јадење Лажичка сол и зачини по избор Компирите исечкајте...

Вегански мафини

Производи: 1 лажица јаболков оцет 1 и ½ чаши бадемово млеко 2 чаши брашно 1 чаша шеќер 2 лажички прашок за пециво Мала лажичка сода Мала лажичка сол ½ чаша кокосово масло,...

Неколку трикови за да го забрзате слабеењето

Доколку сакате да ослабете на здрав начин, треба да се храните здраво и да вежбате. Но, овие трикови можат да ви помогнат и да...