понеделник, 28 септември, 2020

Рецепт за мус од кафе

Потребни состојки за овој вкусен мус се: 70 грама чоколадо за готвење Четири лажици топло јако кафе Три јајца 85 грама шеќер 150 милилитри слатка павлака Скршете го чоколадото за...

Магичен напиток од две состојки што ги топи маснотиите

Доколку имате проблем со вишок килограми, мака мачите со маснотиите, тогаш подгответе го овој лесен напиток. Исто така, се препорачува да се пие по...

“Непробојно“ кафе што ќе ве ослободи од вишокот килограми

Ако имате вишок килограми од кои сакате да се ослободите, а во исто време сте љубител на кафе, овој рецепт ќе ви биде добредојден. Станува...

Бомбици со сирење и маслинки

Направете вкусни бомбици со сирење и маслинки СОСТОЈКИ: 250 гр. маслинки 250 гр. сирење малку магдонос 50 гр. маргарин 100 гр. ореви сол и зачини ПОДГОТОВКА: Се мелат оревите, се сече магдоносот и...

Шејк од смокви

За да го направите овој вкусен шејк потребни ви се пет смокви, цела банана, пола литар млеко и малку ванила. Сите состојки ги мешате во...

Вкусно, брзо и здраво – прокељ со брусница и ореви

Минијатурен, а толку моќен сојузник на здравјето. Прокељот е природен извор на протеини, растителни влакна, витамини. По својот изглед потсетува на минијатурна главица зелка. Прокељот...

Појадок и утринско кафе во една шолја

Доколку наутро немате многу време да подготвувате и појадок и кафе, а сакате да ви започне денот со нешто ќе ви даде енергија и...

Домашен путер од кикирики

Испробајте го овој домашен деликатес … Потребно е за една мала тегличка: 300 гр кикирики во кора Подготовка: – Исчистете ги кикириките од кората и излупете им ја лушпата. –...

Банана торта без брашно, шеќер и млеко

Ако сакате да направите вкусен десерт што исто така е здрав и нискокалоричен, оваа банана торта е вистинскиот избор. Банана тортата е одлична алтернатива за...

Намаз со тиквичка и индиски оревчиња

Превкусен лесен намаз кој може да се послужи со домашни посни брускети. Најпрво ја сечеме на тенки ленти тиквичката, ја печеме на скара и малку...

ПРОЧИТАЈТЕ

Чај од кромид – природен напиток кој лекува многу болести

Кромидот во себе содржи многу корисни супстанци, а покрај тоа што се користи во исхраната, може да се користи и како лек. Една главица кромид...

Ајвар без печење и лупење пиперки

Заборавете на печење, макотрпно лупење пиперки и валкање на „еден куп“ садови! Ајварот подготвен на овој начин е поздрав, а и повкусен од класичниот. Потребни...

Како сами да си направите крема против брчки?

Доколку сакате да ја негувате сопствената кожа, грижата треба да започне со здравиот начин на живот, а секој додаток може да биде добредојден доколку...

Дали чаша вино му помага на здравјето?

Расте бројот на истражувања коишто го потврдуваат позитивното влијание на виното врз здравјето. Најпрво грозјето, а потоа и виното, е богато со полифенолин, којшто...

Ова е храна за пушачи

Ако не можете да ги оставите цигарите или пак да го намалите нивниот број, овие намирници може да ви помогнат во намалување на штетните...