вторник, 29 септември, 2020

Верувате ли во овие митови за здравјето?

Што е точно, а што не е кога станува збор за здравјето погледнете во второто продолжение од најчестите митови за него. Чоколадата предизвикува акни Цел месец...

Бидете маж со стил: Откопчајте го најдолното копче од сакото

Кога носите сако, обрнете внимание најдолното копче секогаш да ви биде откопчано. Ова е можеби едно од најважните модни правила што треба да ги...

Храна против стареење

Покрај здравјето, секако дека на многумина им е важен и изгледот и секој се труди што подолго да го одржи младешкиот лик. Но, за тоа...

Како правилно да ја одржувате хигиената на забите

За правилна хигиена на вашите заби треба да одберете мека четкичка, со што поголем број на влакна, за да не ги иритирате непцата. Стоматолозите велат...

Пилинг за лице од лимон и шеќер

Домашните пилинзи може да ги подготвите од природни состојки, а да бидат ефикасни како да сте биле во скап козметички салон. Доколку сакате да го...

Дали косата ја чешлате мокра? Еве зошто не смеете

Влакното најмногу се крши кога косата е мокра, а чешлањето дополнително ја оштетува и затоа треба да го избегнете “малтретирањето“ на косата пред добро...

Како да препознаете дека сте одбрале лоша диета

Отфрлањето на некои намирници од исхраната може да ни помогне да ослабнеме некој килограм. Сепак, не се сите диети добри за секого, а еве...

Кокосово масло за сјајна коса

Кокосовото масло не е само за готвење – тоа има благотворно дејство за вашиот скалп и коса. Многу производи за коса купени во продавници...

Чести грешки при употребата на крем за сончање

Август е еден од најтоплите месеци во годината. Токму тогаш опасноста од сончевите зраци е и најголема. Примената на крем за сончање е задолжителна. Но, често...

Осветлете ја косата со само неколку комбинации од природни состојки

Годишно трошиме голема количина на пари за бојадисување и одржување на косата. Козметичките препарати не само што се скапи туку знаат да бидат полни...

ПРОЧИТАЈТЕ

Чај од кромид – природен напиток кој лекува многу болести

Кромидот во себе содржи многу корисни супстанци, а покрај тоа што се користи во исхраната, може да се користи и како лек. Една главица кромид...

Ајвар без печење и лупење пиперки

Заборавете на печење, макотрпно лупење пиперки и валкање на „еден куп“ садови! Ајварот подготвен на овој начин е поздрав, а и повкусен од класичниот. Потребни...

Како сами да си направите крема против брчки?

Доколку сакате да ја негувате сопствената кожа, грижата треба да започне со здравиот начин на живот, а секој додаток може да биде добредојден доколку...

Дали чаша вино му помага на здравјето?

Расте бројот на истражувања коишто го потврдуваат позитивното влијание на виното врз здравјето. Најпрво грозјето, а потоа и виното, е богато со полифенолин, којшто...

Ова е храна за пушачи

Ако не можете да ги оставите цигарите или пак да го намалите нивниот број, овие намирници може да ви помогнат во намалување на штетните...