среда, 5 мај, 2021

Педикир со сода бикарбона во домашни услови

Грижата за стапалата не смеете да ја занемарите во зимските месеци, бидејќи пролетта и топлото време ќе дојдат побрзо отколку што сте очекувале. Без оглед...

Пилинг од морска сол и маслиново масло

Доколку сакате да го вратите сјајот на кожата на лицето, нема да ви биде потребна скапа козметика или посета на козметички салон. Доволно е...

Ароматични пилинг маски за раце

Кожата на рацете има потреба од посебна грижа во текот на зимските месеци. Освен топлите ракавици и кремовите за интензивна нега, зимно време, исто...

Моќта на шеа путерот

Шеа путерот е цврста масна состојка којашто се добива од јаткастите плодови на дрвото Karite (познато и како Mangifolia), кое расте во саваните на...

Како пудрата да не се размачка и избрише од лицето?

Правилно нанесена пудра, избрана соодветно на типот на кожата, гарантира постојано изедначен тен, без видливи неправилности на лицето. Но, често не успеваме да ја...

Кокосово масло – еликсир за кожa

Во светот на убавината кокосовото масло е вистинско магично стапче. Многу експерти и мејкап артисти со овој еликсир ги имаат заменето многу козметички препарати. Нетретирано,...

Диетата на Моника Белучи

Моника Белучи важи за една од најубавите и најнегувани актерки во светот. Таа е посветена на своето здравје и изглед, а благодарение на нејзината...

Како да се ослободите од пигментните дамки на природен начин?

Најдобриот начин за третирање на пигментацијата е маската со портокал и леќа. Ефикасноста, се разбира, зависи од типот на кожата и постојаноста во примена...

Во оралната хигиена не го заборавајте и забниот конец

Оралното здравје започнува со чисти заби.Насмевката може да каже многу за вас, вашата личност, расположение, вашата чесност, но најмногу за вашето орално здравје. За...

Намирници за свеж здив

Проблемот со свежиот здив може да биде последица на некој расипан заб или некоја друга состојба во организмот. За да го спречите лошиот здив,...

ПРОЧИТАЈТЕ

Мафини без глутен

Што ви е потребно да подготвите мафини без глутен? Состојки: ¼ шолја интегрално оризово брашно ½ шолји бадемово брашно ¼ лажичка сода бикарбона Половина лажичка сол 140 гр. темно чоколадо 115...

Чај од рузмарин за добро здравје

Рузмаринот има своја традиционална вредност на нашите простори, покрај тоа неговите лековити својства се неприкосновени. Дали сте знаеле дека оваа билка се користи за подобро...

Посни бомбици кои се топат во уста

Направете вкусни и посни бомбици со вкус на портокал кои се топат во уста. Состојки: 150 гр посни бисквити 100 гр ореви 100 гр кокос ...

Храна богата со магнезиум

Магнезиумот игра важна улога во работата на кардиоваскуларниот систем, нервниот систем, мускулите, бубрезите, црниот дроб, жлездите што лачат хормони и мозокот. Тој се апсорбира...

Намаз од спанаќ, маслинки и лук

Ароматичен, хранлив и вкусен намаз кој можете да го подготвите во секоја пригода и да го послужите речиси со секое јадење. Можете да го...