четврток, 4 март, 2021

Јогурт како природен еликсир за убавина

Јогуртот освен што е здрав пробиотик и се препорачува во редовната секојдневна исхрана, често се користи и за различни трикови за разубавување. За бели заби Доколку...

Трикови за убавина од Клеопатра

И после толку векови и огромни промени, сепак некои работи остануваа безвременски, како што се триковите за убавина од египетската кралица Клеопатра. Иако живееме...

Што е минерална шминка?

Минералната козметика содржи минерали како што се цинк и железо. Но, се верува дека нејзината ефикасност произлегува од тоа што, за разлика од обичната...

Не го фрлајте талогот од кафето бидејќи…

Кафето не е само напиток без којшто не можеме да функционираме, туку може да се користи и како едноставно средство за разубавување во домашни...

Како правилно се користи сув шампон за коса

Една од најголемите грижи на секоја жена, кога косата е во прашање, е изборот на соодветен шампон. Кога немате доволно време за миење и...

Природни лекови за изморени очи

Ако по цел ден сте пред компјутер и откако ќе завршите чувствувате печење во очите, тогаш можете на природен начин да си помогнете за...

Дали косата ја чешлате мокра? Еве зошто не смеете

Влакното најмногу се крши кога косата е мокра, а чешлањето дополнително ја оштетува и затоа треба да го избегнете “малтретирањето“ на косата пред добро...

Како сами да си направите шампон против опаѓање на коса?

Опаѓањето на косата може да биде од сезонски карактер или да сигнализира некоја промена во организмот. Освен неопходниот совет со лекар, може да го...

Три правила за нега на кожата на рацете во зима

Додека другите делови од телото во зимскиот период ги заштитуваме со облека, шал, капа... рацете вообичаено остануваат изложени на ниските температури. Поради тоа, може...

Маска од алое и кокосово масло против суви дланки

За да не дозволите кожата на дланките да ви биде сува во текот на студените денови, може да си направите едноставна маска. За тоа ви...

ПРОЧИТАЈТЕ

Мафини без глутен

Што ви е потребно да подготвите мафини без глутен? Состојки: ¼ шолја интегрално оризово брашно ½ шолји бадемово брашно ¼ лажичка сода бикарбона Половина лажичка сол 140 гр. темно чоколадо 115...

Чај од рузмарин за добро здравје

Рузмаринот има своја традиционална вредност на нашите простори, покрај тоа неговите лековити својства се неприкосновени. Дали сте знаеле дека оваа билка се користи за подобро...

Посни бомбици кои се топат во уста

Направете вкусни и посни бомбици со вкус на портокал кои се топат во уста. Состојки: 150 гр посни бисквити 100 гр ореви 100 гр кокос ...

Храна богата со магнезиум

Магнезиумот игра важна улога во работата на кардиоваскуларниот систем, нервниот систем, мускулите, бубрезите, црниот дроб, жлездите што лачат хормони и мозокот. Тој се апсорбира...

Намаз од спанаќ, маслинки и лук

Ароматичен, хранлив и вкусен намаз кој можете да го подготвите во секоја пригода и да го послужите речиси со секое јадење. Можете да го...