понеделник, 1 јуни, 2020

Режим за витка линија на Викторија Бекам

Светот ја запозна како пејачка во култната британска група Spice Girls и како сопруга на познатиот фудбалер Дејвид Бекам. Она за што ќе се...

Зошто вежбите на Синди Крафорд никогаш не излегуваат од мода?

Најпопуларните вежби датираат од 90-тите години на минатиот век. Синди Крафорд е култен модел од 90-тите, која и денес се смета за идеал кога...

Брусница – овошје што има моќ да уништува бактерии

Брусницата е природен антибиотик што ги уништува штетните бактерии во телото. Ова овошје може да спречи појава на инфекции на уринарниот тракт, а исто така...

Невистини за виното

Виното за некого претставува пијалак за посебни прилики, а за некого напиток што оди покрај секоја вкусна храна или мезе. Но, и за виното...

Личниот тренер на Адел ги открива тајните за нејзиниот изглед

Британската поп дива, Адел, освен со нејзиниот глас во последно време го привлекува вниманието на јавноста и со нејзиниот фит изглед. Нејзиниот поранешен тренер...

Луѓето што имаат градина се поздрави

Тим истражувачи од британскиот Универзитет Ексетер и Кралското хортикултурно друштво, открија дека престојот и работењето во градина го подобрува здравјето и благосостојбата на човекот. “Врската...

Лековитата моќ на убавите рози

Цветот на розите изобилува со витамини, етерични масла, шеќери, тианин, лимонска и винска киселина. Сирупот од цветот на розите служи за прочитување на крвта, ја...

Бремените жени и коронавирусот

Министерството за здравство изготви брошура за трудници во услови на коронавирус. На прашањето дали трудниците се во поголем ризик од останатите, во брошурата се наведува...

Како да си помогнете ако имате вртоглавица

Вртоглавицата не е болест, туку симптом на други здравствени проблеми и постојат над 350 состојби во човечкиот организам што би можеле да предизвикаат вртоглавица....

Намирници за здраво срце

Здравиот кардиоваскуларен систем е од витално значење на животот на секој од нас. Затоа, потребно е постојано да се грижиме за срцето и крвните...

ПРОЧИТАЈТЕ

Црешите ги “бришат“ брчките од лицето

Иако секоја природна брчка на лицето има своја “приказна“, сепак понекогаш постојат генетски или други фактори што го зголемуваат нивното “присуство“ на лицето. Ако сакате...

Што се случува кога ги “крцкаме“ прстите?

Секој од нас има по некоја навика што ја прави со прстите. Дали можеби сте од оние кои сакаат да ги “крцнат“ прстите и...

Зошто да го засакате темното чоколадо?

Ако сте  обожаватели на чоколадо, добрата вест е дека нема потреба да се воздржувате- доволно е само да го консумирате вистинскиот вид, имено најтемното...

Кои мириси ја подобруваат концентрацијата

Мирисите кои ги дишеме, може значително да влијаат на расположението и продуктивноста. Истражувањето на јапонската компанија за вкусови “Такасаго” покажува дека работниците имале помали грешки,...

Како природно да се ослободите од токсините во телото

Во текот на пролетните месеци, се будиме од “зимскиот сон“ и стануваме повеќе свесни за здравјето и изгледот. Затоа, доколку во изминатиот период сте...