петок, 23 октомври, 2020

Совет за совршено утро од Јелена Ѓоковиќ

Сопругата на српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ, Јелена е поборник за здрав начин на живот, па често на социјалните мрежи дели најразлични совети. Таа со своите...

Фрутаријанство – исхрана базирана само на овошје

Фрутаријанство подразбира исхрана заснована само на свежо овошје, со повремено внесување на јаткасти плодови и различни семки. Целта на овој начин на исхрана не...

Што треба да знаеме за антибиотиците?

Се верува дека антибиотикот е едно од најважните пронајдоци во медицината. Со него се третираат различни заболувања, но сепак многу често се случува да...

Совети за оние кои сакаат да станат вегани

Искусните вегани кои долго време го практикуваат тој режим на исхрана споделуваат совети со оние кои се почетници или кои сакаат да направат промена...

Храна што ги “брише“ брчките

Дали храната може да го забави биолошкиот часовник и да спречи појава на брчки? Одговорот на експертите е потврден, бидејќи постојат такви намирници што...

Секојдневни навики што го уништуваат видот

Овие неколку навики полека, но сигурно го оштетуваат видот. Гледање филмови на лаптоп или таблет Можеби е практично и забавно, но сепак е многу штетно за...

Невен – растение со голема лековита моќ

Невенот (Calendula officinalis) е растение со голема лековита моќ што ја користеле уште прастарите цивилизации. Најчесто се користи за лечење на болести на кожата,...

Топла чоколада за подобра меморија

Две чаши топло чоколадо дневно, можат да го подобрат помнењето и да ја забрзаат работата на мозокот. Ова го заклучија научници од Харвард, откако го...

Лесни вежби за проверка на здравјето

Одвојте неколку минути и направете ги овие брзи тестови за проверка на општата здравствена состојба. Бели дробови Тест Запалете свеќа и пробајте да ја изгаснете на растојание...

Масти што се добри за вашиот организам

Добрите масти кои се составен дел од одредени намирници се многу корисни за нашиот организам. Тие го штитат нашето здравје и нè прават сити,...

ПРОЧИТАЈТЕ

Зачини кои го забрзуваат процесот на слабеење

Додека се борите со напорните и исцрпувачки диети, добро е да ги примените и овие совети. Постојат неколку зачини кои ќе ви помогнат побрзо...

Есенски плод богат со витамин Ц

Одличен е за забите и коските поради комбинацијата калциум, фосфор и магнезиум. Постојат многу причини поради кои во исхраната треба да го додадете костенот, кој...

Како да ги спречите настинките оваа есен

Откако есента и календарски пристигна, може да очекуваме променливо време со пониски температури и дожд. Таквите временски услови се најчеста причина за настинки и...

Знаци што укажуваат на хормонален дисбаланс

Ова се неколку знаци што укажуваат на хормонален дисбаланс. Ако препознаете некои од нив, пожелно е да посетите лекар. Промени во изгледот на косата Доколку забележите...

Добри и лоши страни на безглутенската исхрана

Еден од најголемите митови за исхраната е дека откажувањето од глутен ќе ви помогне да ослабете за многу кратко време. Но, освен ако сте...