сабота, 24 октомври, 2020

Бао баб – Топ придобивки за здравје и убавина

Бао баб е 100% природно и органско супер овошје од Африка. Тоа е единствено овошје во светот кое се суши на гранка, производувајќи суперхрана...

Фалафел рецепт

Фалафел е топчиња од наут со зачини. Фалафелот е традиционално јадење во Египет и Блискиот Исток, најчесто се служи со многу свежи салати, туршија...

Зелено кафе e хранлив додаток во исхраната

Што е зелено кафе? Зелено кафе е хранилив додаток во исхраната кој го добиваме од зрна кафе во нивната природна (не-печена) форма. Овој чист додаток...

Што е амалаки?

Што е амалаки? Амалаки, попозната како амла или индиско цариградско грозје, се смета за една од најмоќните подмладителени билки во Ајурведата. На старо индиски...

Придобивки од исхрана со тиква

Тиквата е многу повеќе од креативна декорација за Хеловин. Таа е важен дел од нашата исхрана полна исклучително со хранливи материи-густа храна, што значи дека...

17 здравствени придобивки на користење на ванила

Може да ви изгледа изненадувачки но придобивките од екстрактот од ванила или неговата сурова употреба може да биде од корист на вашата кожа, како и...

Фондација Уметност на живеење Македонија

Сите имаме одговорност за воспоставување мир во секој дел на светот. Сè додека секој член од ова глобално семејство нема мир, нашиот мир е...

ПРОЧИТАЈТЕ

Сите ги правиме овие работи во зима, а тие се навистина штетни за здравјето

Во зима кожата почнува да го губи својот сјај и да станува сува и чувствителна. Ова се неколку работи со кои несвесно ја оштетувате кожата. Долго...

Студија: Луѓето лачат хормон на среќа кога гледаат кучиња, еве зошто

Студијата која ја спровеле истражувачите од неколку јапонски универзитети, објавена е во магазинот „Science“ и се состои од два дела. Во првиот дел, истражувачите...

Зачини кои го забрзуваат процесот на слабеење

Додека се борите со напорните и исцрпувачки диети, добро е да ги примените и овие совети. Постојат неколку зачини кои ќе ви помогнат побрзо...

Есенски плод богат со витамин Ц

Одличен е за забите и коските поради комбинацијата калциум, фосфор и магнезиум. Постојат многу причини поради кои во исхраната треба да го додадете костенот, кој...

Како да ги спречите настинките оваа есен

Откако есента и календарски пристигна, може да очекуваме променливо време со пониски температури и дожд. Таквите временски услови се најчеста причина за настинки и...