четврток, 22 октомври, 2020

Како правилно да ја одржувате хигиената на забите

За правилна хигиена на вашите заби треба да одберете мека четкичка, со што поголем број на влакна, за да не ги иритирате непцата. Стоматолозите велат...

Шолја кафе против главоболка

Кафето, освен што е магичен напиток за почеток на денот, според клиничките истражувања во Илиноис го намалува интензитетот и зачестеноста на главоболката. Во едно...

Инстант совети за добро здравје

Мали, многу корисни и добредојдени во секое време – инстант совети за подобро здравје. Користете ѓумбир - Помага за затнат нос и проблеми со дишењето. Одберете...

Физичка активност што ќе ви го продолжи животот

Ако мислите или планирате да го трчате својот прв маратон, треба да знаете дека трчањето  може да го забави стареењето. Имено, студиите покажуваат дека...

Применувајте ги овие здрави навики пред 10 часот

Понекогаш, многу грешиме уште при самото будење, на пример, кога го земаме мобилниот телефон во рака или веднаш пиеме кафе или јадеме. Наместо тоа, потребно...

Випасана – медитациска техника стара 2.500 години

Випасана е медитациска техника стара 2.500 години која е популарна меѓу будистите и други луѓе. Кога нашето тело е валкано, тоа можеме да го видиме,...

Матичен млеч – лек над сите лекови

Матичниот млеч е еден од најважните производи на пчелите, освен медот се разбира. Тој помага при многу заболувања, а според нутриционистите е најсовршениот продукт...

Здрави навики за целото семејство

Aко имате мали деца, тогаш многу е важно да им “всадите“ здрави навики, коишто најпрво вие ќе треба да ги почитувате за да можат...

Како негативните мисли го уништуваат здравјето

Не е залудно кажана оваа мудра мисла: Какви ти се мислите, таков ти е животот. Затоа, ако од некоја причина се чувствувате ментално несигурни,...

Како да го совладате бесот?

Доколку имате напорен и стресен ден, тогаш дури и најмала ситница може да го разбуди “ѕверот“ во вас. За да не се доведувате во...

ПРОЧИТАЈТЕ

Едноставни совети за поголема енергија

Празниците започнуваат за помалку од една недела, но забавите и подготовките веќе се дел од нашето секојдневие и малку по малку црпат од нашата...

Мали трикови за намалување на апетитот

Малите промени во начинот на хранење често се поефективни во борбата со вишокот килограми отколку ригорозните диети. Јадете од мали чинии, пијте повеќе вода,...

Како да се препознаат ризични младежи на кожата

Безопасните младежи и оние кои носат ризик од меланом се разликуваат во неколку работи. Единствено бојата им е заедничка карактеристика, а поголемиот дел од...

Лекарите советуваат: Одбегнувајте кафе со млеко

Многумина од нас го сакаат кафето со малку млеко. Тоа и не е толку лошо ако се консумира во мали количини. Но, постојат и...

Што (не)треба да правите за да го зачувате здравјето

Можеби нема веднаш да ги почувствувате првите симптоми на болеста, но лошите навики кога тогаш ќе си го направат своето. Секогаш е подобро да...