четврток, 8 април, 2021

Како повторно да заспиете откако ќе се разбудите среде ноќ

Честопати ви се случува во текот на ноќта да се разбудите и да не можете повторно да заспиете, а знаете дека наутро ве чекаат...

Утринска психо гимнастика за подобро здравје

За да воведете ред и рамнотежа во вашиот живот, правете ги овие четири работи. Вежбајте Среќата, здравјето и продуктивноста се многу поврзани со вежбањето. Ако не...

Сок од домати за регулирање на крвниот притисок

Научниците сметаат дека една чаша сок од домати го намалува крвниот притисок и во смалува ризикот од појава на болести на срцето. Освен тоа, една...

Предмети коишто не смеат да се чуваат во бањата

Повеќето луѓе чуваат крпи, козметика и жилети во бањата, но ова воопшто не е паметно решение. Разликите во температурата и влажноста можат да го...

Ако пиете лимета и вода секој ден ќе се спасите од...

Лиметата (лат. Citrus aurantifolia) претставува овошје со големи зелени плодови, слично на лимон. Припаѓа на групата цитруси, иако се разликува по некои особини од лимонот, особено...

Килограмите се топат со оваа смеса во утринското кафе

Ако пиењето утринско кафе е ритуал, без кој не можете да го замислите денот, а се измачувате со вишокот килограми, тогаш овој рецепт е...

Рецепт за лесна вечера со која брзо ќе ги губите килограмите

Добро е познато дека вечерата треба да биде лесна и да содржи помалку калории доколку сакате да го изгубите вишокот килограми. Ние денеска ви претставуваме...

Придобивки од редовно пиење чај од камилица

Чајот од камилица важи за еден од највкусните, но и најлековити чаеви од ова поднебје. Неговото често консумирање значи и бројни придобивки за целокупното здравје. Го регулира...

Вкусен појадок со овес и чиа семе

Појадокот е најважниот оброк во текот на денот, што ќе ви ја даде потребната енергија за сите дневни активности. Не смее немањето време да...

Намирници преполни со антиоксиданси

Антиоксидансите се молекули кои се наоѓаат во нашето тело и се прва линија на одбрана, а нивната главна улога е да го штитат организмот...

ПРОЧИТАЈТЕ

Мафини без глутен

Што ви е потребно да подготвите мафини без глутен? Состојки: ¼ шолја интегрално оризово брашно ½ шолји бадемово брашно ¼ лажичка сода бикарбона Половина лажичка сол 140 гр. темно чоколадо 115...

Чај од рузмарин за добро здравје

Рузмаринот има своја традиционална вредност на нашите простори, покрај тоа неговите лековити својства се неприкосновени. Дали сте знаеле дека оваа билка се користи за подобро...

Посни бомбици кои се топат во уста

Направете вкусни и посни бомбици со вкус на портокал кои се топат во уста. Состојки: 150 гр посни бисквити 100 гр ореви 100 гр кокос ...

Храна богата со магнезиум

Магнезиумот игра важна улога во работата на кардиоваскуларниот систем, нервниот систем, мускулите, бубрезите, црниот дроб, жлездите што лачат хормони и мозокот. Тој се апсорбира...

Намаз од спанаќ, маслинки и лук

Ароматичен, хранлив и вкусен намаз кој можете да го подготвите во секоја пригода и да го послужите речиси со секое јадење. Можете да го...