сабота, 26 септември, 2020

Здрави навики за целото семејство

Aко имате мали деца, тогаш многу е важно да им “всадите“ здрави навики, коишто најпрво вие ќе треба да ги почитувате за да можат...

Како да го подобрите имунитетот по природен пат

Постојат природни начини на коишто може да го зајакнете имунитетот. Консумирајте лук во свежа состојба, така најдобро ќе ги искористите неговите благодети. Иако миризбата може...

Што мора да има на детското дневно мени?

Здравјето на децата е поважно од сè. Родителите мора да се грижат тие да јадат здрава и разновидна исхрана за да му помогне на...

Зошто на бебињата никако не смее да им се дава мед?

Прва асоцијација за медот и неговото консумирање е честата појава на алергии кај бебињата и малите деца. Но, постои и нешто поризично и животозагрозувачко. Медот...

Мандарина – сезонско овошје што треба да го јадете секој ден

Мандарината е вкусно овошје со пријатен вкус, богата е со витамин Ц, па е задолжителна за зимските денови. Меѓу причините зошто треба да ги јадете...

Што ги уништува забите?

Освен што треба редовно да се одржува дентална хигиена, постојат одредени намирници што треба да ги избегнувате доколку сакате да имате здрави заби. Сокови Соковите содржат многу шеќери....

Смеењето го продолжува животот :)

Децата се смеат и до 400 пати дневно, а возрасните само 15-тина пати. Ова покажува дека сме станале премногу сериозни и затворени. Поради сè она...

Бруксизам, шкрипење на забите

Дали наутро се будите со болки во вилицата или притисок во вратот и рамењата? Можеби имате чести главоболки во пределот на слепоочницата или чувствителност...

Природни методи за лекување на воспаление на ушите

Ако некогаш сте се соочиле со инфекции на ушите, знаете колку непријатност создава. Оваа состојба е толку болна што може да предизвика вртоглавица. Иако...

ПРИРОДЕН ВИТАМИН Ц – НАЈВАЖЕН ВИТАМИН ЗА ДОБРО ЗДРАВЈЕ

Конзумирајте Витамин Ц - Ацерола за подобро здравје. Колку пати сте слушнале вашите родители да рачат “Испијте го сокот од портокал ви треба повеќе Витамин...

ПРОЧИТАЈТЕ

Кои деца се почувствителни на алергии

Децата родени наесен се почувствителни на алергии на храна и на болестите кои тие ги предизвикуваат, се посочува во ново истражување објавено во американскиот...

Со аспирин до снежно бели алишта

Кога еднаш ќе дознаете зошто ставањето на аспирин во вашата машина за перење алишта е препорачливо, ќе останете навистина изненадени. Овој совет ќе ви помогне...

Како да се чувствувате добро после породување

Породувањето претставува среќен крај на деветмесечниот период на развој на плодот во утробата на мајката. Тој чин ја прави новата мајка најсреќна на целиот...

Како бојата на намирниците влијае на здравјето?

Секоја боја на намирниците има различно дејство во организмот, сметаат експертите. Зелена боја Оваа боја е карактеристична за брокули, спанаќ, марула, кељ, јаболка и слично, а...

Која е ѕвездата меѓу зачините?

Ѕвездестиот анасон којшто се користи во кулинарството доаѓа од Кина, а е плод на азиско тропско дрво. Постои и јапонски ѕвездест анасон, којшто не...