петок, 9 април, 2021

Смеењето го продолжува животот :)

Децата се смеат и до 400 пати дневно, а возрасните само 15-тина пати. Ова покажува дека сме станале премногу сериозни и затворени. Поради сè она...

Мандарина – сезонско овошје што треба да го јадете секој ден

Мандарината е вкусно овошје со пријатен вкус, богата е со витамин Ц, па е задолжителна за сите. Меѓу причините зошто треба да ги јадете мандарините...

Како да се чувствувате добро после породување

Породувањето претставува среќен крај на деветмесечниот период на развој на плодот во утробата на мајката. Тој чин ја прави новата мајка најсреќна на целиот...

Шест моќни ефекти од пливањето врз телото и умот

За да ги постигнете максимални придобивки од пливањето, неопходно е да пливате три пати неделно. Без разлика колку години имате, постои една универзална „тајна“ за...

Здрави навики за целото семејство

Aко имате мали деца, тогаш многу е важно да им “всадите“ здрави навики, коишто најпрво вие ќе треба да ги почитувате за да можат...

Како да го подобрите имунитетот по природен пат

Постојат природни начини на коишто може да го зајакнете имунитетот. Консумирајте лук во свежа состојба, така најдобро ќе ги искористите неговите благодети. Иако миризбата може...

Што мора да има на детското дневно мени?

Здравјето на децата е поважно од сè. Родителите мора да се грижат тие да јадат здрава и разновидна исхрана за да му помогне на...

Зошто на бебињата никако не смее да им се дава мед?

Прва асоцијација за медот и неговото консумирање е честата појава на алергии кај бебињата и малите деца. Но, постои и нешто поризично и животозагрозувачко. Медот...

Што ги уништува забите?

Освен што треба редовно да се одржува дентална хигиена, постојат одредени намирници што треба да ги избегнувате доколку сакате да имате здрави заби. Сокови Соковите содржат многу шеќери....

Природни методи за лекување на воспаление на ушите

Ако некогаш сте се соочиле со инфекции на ушите, знаете колку непријатност создава. Оваа состојба е толку болна што може да предизвика вртоглавица. Иако...

ПРОЧИТАЈТЕ

Мафини без глутен

Што ви е потребно да подготвите мафини без глутен? Состојки: ¼ шолја интегрално оризово брашно ½ шолји бадемово брашно ¼ лажичка сода бикарбона Половина лажичка сол 140 гр. темно чоколадо 115...

Чај од рузмарин за добро здравје

Рузмаринот има своја традиционална вредност на нашите простори, покрај тоа неговите лековити својства се неприкосновени. Дали сте знаеле дека оваа билка се користи за подобро...

Посни бомбици кои се топат во уста

Направете вкусни и посни бомбици со вкус на портокал кои се топат во уста. Состојки: 150 гр посни бисквити 100 гр ореви 100 гр кокос ...

Храна богата со магнезиум

Магнезиумот игра важна улога во работата на кардиоваскуларниот систем, нервниот систем, мускулите, бубрезите, црниот дроб, жлездите што лачат хормони и мозокот. Тој се апсорбира...

Намаз од спанаќ, маслинки и лук

Ароматичен, хранлив и вкусен намаз кој можете да го подготвите во секоја пригода и да го послужите речиси со секое јадење. Можете да го...