сабота, 6 јуни, 2020

Рижото со печурки и пармезан

Оваа комбинација е идеална за оние кои сакаат лесен, брз и здрав оброк. Потребни состојки: 300 грама ориз, 100 милилитри бело вино, 300 грама свежи печурки,...

Како да го прочистите организмот по антибиотска терапија

Некои здравствени состојби бараат задолжителна антибиотска терапија. Колку и да сте противник на земање антибиотици, некогаш едноставно, така мора. А, по терапијата, време е да...

Колачиња со лимон

Освен што свежината на лимонот е убаво да се консумира како сок, овој пат аромата на лимонот се “сели“ кај вкусни и едноставни колачиња. Потребни...

Првото веганско месо во светот доаѓа од OmniFoods

Во свет кој постојано се менува, OmniFoods презема чекор напред со создавање на првото месо направено целосно од растенија. Целта на компанијата е да се направи...

Зошто да го засакате темното чоколадо?

Ако сте  обожаватели на чоколадо, добрата вест е дека нема потреба да се воздржувате- доволно е само да го консумирате вистинскиот вид, имено најтемното...

Чоколадни пралини со три состојки

Ако сакате да направите едноставен десерт од само три состојки, тогаш искористете го овој рецепт. Потребни состојки: 250 гр крем сирење 500 гр чоколадни бисквити 250 гр чоколадо...

Палачинки за појадок

Искористете го утрото за викенд за да подготвите нешто едноставно, лесно и вкусно. Палачинките може да ги комбинирате со омилениот крем и овошје или...

Здрави крекери со брокула

Сакате здрава и лесна ужинка што може да ја понесете со себе каде и да одите, а може да ја подготвите и за вашите...

Печени тиквички со кремаст сос

Доколку сакате вкусно и лесно мезе или таков ручек, тогаш може да си направите печени тиквички, коишто може да ги комбинирате со едноставен сос...

Едноставен вегански сладолед

Ако внимавате на калориите, без чувство на вина задоволете ја желбата за слатко разладување. Потребни состојки за приготвување на овој вегански сладолед се: - 450-500...

ПРОЧИТАЈТЕ

Спортски активности според крвна група

Крвната група е витален параметар за секој човек, но дали на тој начин може да се предодреди видот на спортски активности што најмногу одговораат...

Природни лекови за регулирање на притисокот

Високиот крвен притисок е ризик фактор кој не е проследен со некои посебни симптоми и токму затоа треба постојано да се контролира. Најдобар начин...

Рецепт за домашен чипс

Доколку сакате да си подготвите чипс во домашни услови, тогаш запишете го овој рецепт. Потребни состојки: Два компира Масло за јадење Лажичка сол и зачини по избор Компирите исечкајте...

Вегански мафини

Производи: 1 лажица јаболков оцет 1 и ½ чаши бадемово млеко 2 чаши брашно 1 чаша шеќер 2 лажички прашок за пециво Мала лажичка сода Мала лажичка сол ½ чаша кокосово масло,...

Неколку трикови за да го забрзате слабеењето

Доколку сакате да ослабете на здрав начин, треба да се храните здраво и да вежбате. Но, овие трикови можат да ви помогнат и да...