вторник, 29 септември, 2020

Ова е храна за пушачи

Ако не можете да ги оставите цигарите или пак да го намалите нивниот број, овие намирници може да ви помогнат во намалување на штетните...

Како бојата на намирниците влијае на здравјето?

Секоја боја на намирниците има различно дејство во организмот, сметаат експертите. Зелена боја Оваа боја е карактеристична за брокули, спанаќ, марула, кељ, јаболка и слично, а...

Која е ѕвездата меѓу зачините?

Ѕвездестиот анасон којшто се користи во кулинарството доаѓа од Кина, а е плод на азиско тропско дрво. Постои и јапонски ѕвездест анасон, којшто не...

Аспарагус – силен природен диуретик

Аспарагусот е повеќегодишно растение што, освен што се користи во исхраната, има бројни здравствени придобивки. Станува збор за растение богато со влакна, фолна киселина, витамини...

Тиквички – исклучително моќна намирница

Тиквичките содржат малку калории и многу хранливи материи. Одлични се за слабеење затоа што даваат чувство на ситост. Тие се голем извор на витамин...

Ајвар… кавијар од нашите краишта

Месец септември е асоцијација на сезоната за подготовка на зимници. Ѕвезда меѓу оние производи што најмногу се прават за претстојната зима е секако ајварот. Името...

Евтина супер храна која ја јадат најстарите луѓе во светот

Од топ 10 намирници што се препорачуваат ако сакате да бидете здрави и да доживеете сто, половина се мешунки – леќа, соја, кикирики, наут...

Целер – чистач на организмот

Иако целерот денес се користи исклучиво како додаток во јадењата, до 17-тиот век тој се користел исклучиво во медицински цели. Целерот се користи цел,...

Печените костени содржат повеќе витамини, а варените минерали

Костените припаѓаат на групата јаткасти плодови, но од своите роднини (ореви, бадеми и лешници) се разликуваат по нискиот процент на масти и високиот процент...

Здрава храна што заситува

Витката линија и здравото тело ги посакуваат сите без разлика на возраста. Добра вест е тоа дека одредени намирници истовремено можат да ве направат...

ПРОЧИТАЈТЕ

Намирници кои ќе ве направат среќни

Нашето расположение е резултат на работата на организмот и надворешните ефекти, чие гориво претставува храната. Токму затоа, не е ни чудно што одредени видови...

Пет работи кои му се случуваат на телото ако не ја сакате својата работа

Ако не ви се допаѓа вашата работа па дури и ја мразите, тоа може да предизвика не само лично незадоволство и фрустрации, туку и...

Факти за медот

Медот е производ на медоносните пчели кои собираат нектар од цветовите на растенијата, го преработуваат и го складираат во восочни ќелии каде што созрева...

За што е корисен јаворовиот сируп?

Еден од најпопуларните и најздрави засладувачи што се користат е јаворовиот сируп. Станува збор за 100% природен засладувач во облик на сируп, за којшто...

Хумус – здрав намаз богат со калциум и магнезиум

Иако станува збор за доста стар рецепт, хумусот на овие простори добива популарност во последните неколку години. Традиционалниот хумус се добива од мелена леблебија, маслиново...